Spotkanie uczniów I LO im. T. Kościuszki
z Panią Barbarą Niedźwiedzką,
dyrektorem banku BGŻ w Bielsku Podlaskim

Dnia 11 03 2015 naszym gościem była Pani Barbara Niedźwiedzka, dyrektor Banku BGŻ SA w Bielsku Podlaskim. Inicjator spotkania, p. Ewa Konopka, nauczyciel języka francuskiego w I LO zwróciła się z prośbą, by Pani dyrektor, która otworzyła dwa oddziały Banku (w Hajnówce i w Siemiatyczach) zechciała opowiedzieć młodzieży jak wygląda proces rekrutacyjny w dużej firmie, jak należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak takowa przebiega, powiedzieć kto ma największe szanse na zatrudnienie oraz jak szukać pracy. W programie spotkania zawarta była także symulacja rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozpoczynając przemówienie Pani dyrektor wyraziła przekonanie, że punktem wyjściowym przy poszukiwaniu pracy powinny być marzenia i uświadomienie sobie swoich predyspozycji. Musimy wiedzieć czego pragniemy, jakie mamy talenty, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy bardziej spełniamy się pracując z ludźmi czy może prowadząc samodzielnie projekty. Traktując marzenia jak wewnętrzny kompas i wyznaczając kierunek działań zgodnie z tym, czego chcemy, zaczynamy szukać pracodawcy, który mógłby być zainteresowany współpracą z nami, potrzebować pracownika z naszą wiedzą, umiejętnościami, zdolnościami. Pani dyrektor zachęcała, by sprawdzać strony internetowe firm, w których chcielibyśmy pracować oraz portale internetowe z ofertami pracodawców np. www.pracuj.pl.

Gdy potencjalny pracodawca po zapoznaniu się z naszym dossier (CV, list motywacyjny, listy referencyjne, ewentualnie uzupełniony formularz aplikacyjny) odpowie na nasze zgłoszenie i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, musimy się do niej starannie przygotować. Tych kilka czy kilkanaście minut może mieć wpływ na naszą przyszłość zawodową.

Rozmowa kwalifikacyjna

Przed rozmową kwalifikacyjną warto zapoznać się dokładnie z aktualną ofertą firmy, do której wysłaliśmy swoje zgłoszenie, poznać jej najnowsze produkty czy usługi, specyfikę pracy, sukcesy, osiągnięcia, zakres działań. W trakcie spotkania pracodawca może zapytać kandydata jakie jest jego zdanie na temat konkretnej oferty firmy, by przekonać się na ile kandydat zna swoje potencjalne miejsce pracy. Pracodawca chciałby widzieć, że zależy nam na pracy właśnie w jego firmie i ważne, byśmy umieli go o tym przekonać.

Niezmiernie istotne jest też pierwsze wrażenie, jakie kandydat wywrze na pracodawcy. Budujemy je w ciągu kilku pierwszych sekund spotkania i jeśli jest jak najlepsze, nasze szanse na zatrudnienie rosną. Oto dlaczego warto wybrać ubranie schludne, eleganckie, zadbać o to, by nasz wizerunek pasował do kultury panującej w danej firmie. Jeśli jej pracownicy noszą białe bluzki, garnitury, żakiety, marynarki nie powinniśmy przychodzić na rozmowę kwalifikacyjną w ubraniu sportowym. Poprzez schludny wygląd wyrażamy szacunek dla osoby, z którą rozmawiamy – przypomniała pani dyrektor.

Nie do przecenienia jest także pozytywne nastawienie do przyszłej pracy. Kandydat uśmiechnięty, pełen woli działania, ciekawy nowych wyzwań, deklarujący chęć zaangażowania się w rozwój firmy ma o wiele większe szanse na zatrudnienie niż osoba przeświadczona, że jej się nie uda, smutna. Warto pokazać, że jesteśmy osobą energiczną, pełną entuzjazmu, woli działania, chęci do pracy, sumienną. Kiedyś zatrudniłam pracownika, który nie był związany zawodowo z bankowością, ale z handlem. Fakt, że człowiek ten był stale aktywny na rynku pracy, że miał kontakt z klientami był istotny, ale decydujący okazał się moment, gdy w trakcie rozmowy kandydat powiedział: "Jeśli dostanę szansę na pracę u Państwa obiecuję, że dołożę wszelkich starań, by byli państwo zadowoleni z moich wyników". Okazał w ten sposób, że pragnie się zaangażować w działania firmy, wykonywać swe obowiązki z pełnym zaangażowaniem, szybko i chętnie się uczyć. - opowiedziała pani dyrektor.

Pamiętajmy, że wiele mówimy o sobie w sposób niewerbalny, np. poprzez mowę ciała, mimikę, gestykulację. Dlatego ważne, byśmy nie krzyżowali rąk, nie garbili się, ale siedzieli prosto skierowani w stronę osoby przeprowadzającej rekrutację.

Choć rozmowy kwalifikacyjne nie należą do najłatwiejszych warto na nich być sobą, nie udawać nikogo, zachowywać się naturalnie. Gdyby się nie powiodła, zdobywamy doświadczenie w staraniach o pracę – przekonywała pani Barbara Niedźwiedzka.

Nigdy nie mówmy źle o poprzednim miejscu pracy, gdyż nasz potencjalny przyszły szef może być za chwilę też byłym pracodawcą i obawiać się, że i jego firmę będziemy przedstawiać w niekorzystnym świetle. Warto przygotować odpowiedź na pytanie dlaczego chcemy pracować w tej konkretnie firmie, wcześniej się nad tym zastanowić. Chcemy się rozwijać, nauczyć nowych rzeczy, czy może podoba nam się charakter pracy w tym miejscu?

Na rozmowie kwalifikacyjnej często pojawiają się pytania: czy może pan/pani opowiedzieć o sobie, dlaczego pan/pani chce pracować właśnie u nas, co pan/pani myśli o naszej nowej ofercie, czy ma pan/pani jakieś pytania i – z reguły na koniec - ile chciałby pan/chciałaby pani zarabiać? Pani dyrektor banku BGŻ zaznaczyła, że osoba, która nie ma żadnego doświadczenia, którą jeszcze wiele trzeba będzie nauczyć w pracy i która nigdzie nie pracuje nie powinna raczej spodziewać się pensji wysokości 5000 zł. W miarę jak rośnie nasze doświadczenie zawodowe i jeśli chcąc się rozwijać przenosimy się z innej firmy do nowej możemy negocjować lepsze warunki finansowe.

Zgodnie z zasadami savoir-vivre rękę podaje na powitanie i pożegnanie osoba wyższa rangą, czyli pracodawca.

Czy to prawda, że nie ma pracy?

Zdaniem gościa czasem może być trudno znaleźć … dobrego pracownika. "Szukałam ostatnio osoby do pracy. Zapoznałam się z kandydatami zarejestrowanymi w Powiatowym Urzędzie Pracy i na portalu www.pracuj.pl. Nie mogłam znaleźć właściwej osoby. Czasem to niełatwe zadanie. Poza tym przecież niektórzy pracownicy zwalniają miejsce pracy, bo przenoszą się do innej firmy, jest fluktuacja. Warto sprawdzać na bieżąco jak to wygląda w naszym wymarzonym miejscu pracy."

Czy młodzi mają szansę na dzisiejszym rynku pracy?

Pani dyrektor wyraziła przekonanie, że czasem lepiej jest zatrudnić osobę młodą, niedoświadczoną, ale pełną energii, pragnącą się uczyć, otwartą, radosną, proponującą twórcze rozwiązania niż współpracować z wieloletnim pracownikiem, który nie chce się rozwijać i podwyższać jakości swoich usług. Pierwszą z nich można wiele nauczyć a w przypadku drugiej bywa to trudne.

Jeśli myślisz, że nie masz szans na pracę w danej firmie, lepiej to sprawdź nim zrezygnujesz ze starań o wymarzoną posadę. Nic nie tracisz a możesz wiele zyskać. Oczywiście nie mówimy o stanowiskach kierowniczych, bo w tym przypadku proces rekrutacji kieruje się innymi zasadami – mówiła pani dyrektor. Nie zakładaj, że się nie uda. Zawsze warto próbować. Warto rozmawiać.

Czas to pieniądz

Nawet jeśli tymczasowo nie ma wolnych miejsc pracy, nie można tracić czasu i warto – podkreśliła pani dyrektor banku BGŻ zwracając się do młodzieży – podejmować bezpłatne staże, praktyki, by się nauczyć czegoś nowego, zobaczyć na czym polega praca w konkretnej firmie, rozwijać się. Otrzymane po stażu listy referencyjne z potwierdzeniem naszego zaangażowania w wykonywanie powierzonych obowiązków w firmie, która dała nam szansę, by się w niej uczyć mogą okazać się istotne dla naszego przyszłego pracodawcy. Mając do wybory kilkadziesiąt osób, będzie wolał wybrać taką, która już zna dany sektor, udowodniła, że chce się rozwijać i pracować.

Co jest ważne w pracy?

Rzetelność

Jakiekolwiek zadanie zostaje nam powierzone w firmie do wykonania, choćby małe i z pozoru nieistotne, realizujemy je starannie, rzetelnie, uczciwie. Pokazujemy, że można na nas liczyć i nam zaufać. Na każdym kroku okazujemy szacunek ludziom, którzy nam zaufali na tyle, by nas zatrudnić, klientom, dla których pracujemy, innym ludziom spotykanym na drodze zawodowej.

Dyspozycyjność

Pracodawcy zależy na tym, by mógł liczyć na swoich pracowników, mieć do nich zaufanie. Czasem klient ma możliwość przyjść do naszej firmy o godzinie 1600, gdy już kończymy pracę. Fakt, że zostaniemy, by mu służyć pomocą jest bardzo istotny. „Uczciwy pracodawca rozliczy to jako nadgodziny" - mówiła pani dyrektor.

Dobre relacje

W pracy musimy pamiętać, że ważne jest utrzymywanie dobrego kontaktu z klientami oraz z innymi członkami zespołu. Poprawne relacje oparte na szacunku i życzliwości są bardzo istotne. Po pierwsze dlatego, że klienci widzą i czują jaka atmosfera panuje w danej firmie i to rzutuje na jej wizerunek. Po drugie praca w zgranym zespole staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. W wielu firmach pracownicy wychodzą razem w piątkowe wieczory, żeby spędzać razem czas, poznać się, porozmawiać.

Praca to nie tylko zadania to wykonania, czy zarabianie na życie. Praca to też dzielenie się własnym talentem, służenie pomocą innym ludziom, okazywanie im szacunku należytym wykonaniem usługi, zachowaniem, ubiorem, to budowanie dobrych relacji z innymi ludźmi, przyjaźnie, satysfakcja a często też nasze spełnione marzenia.

Kończąc spotkanie pani dyrektor banku BGŻ powiedziała: „Jeśli mielibyście jakieś pytania służę pomocą, moje biuro mieści się niedaleko waszej szkoły, zapraszam". Młodzież podziękowała za rady, poświęcony czas i zaproszenie oklaskami.

opracowała: mgr Ewa Konopka


mini miniWOKÓŁ FRANCJI I KRAJÓW FRANCUSKOJĘZYCZNYCH
ZDJĘCIA, KONKURSY, OLIMPIADY


ROK SZKOLNY 2015/2016


 • Wirtualny Salon "E-Campus do Francji": 16 XI – 27 XI 2015

 • ROK SZKOLNY 2014/2015


 • Przegląd filmów francuskich maj - czerwiec 2015
 • Rada Europy zaprasza młodzież do współpracy
  Nauczyciel wspierający zainteresowanych udziałem: mgr E. Konopka
 • Stypendium 12 000 zł
 • Konkurs "Jestem szefową" Pytania prosimy kierować do mgr Ewy Konopka.
 • Spotkanie uczniów I LO im. T. Kościuszki z pułkownikiem rezerwy Straży Granicznej Rzeczypospolitej Polskiej, panem Mirosławem Manturem
 • Dni Otwarte - stoisko francuskie
 • Spotkanie Starosty bielskiego z młodzieżą naszego Liceum
 • Spotkanie uczniów I LO im . T. Kościuszki z Panią Barbarą Niedźwiedzką, dyrektorem banku BGŻ w Bielsku Podlaskim
 • Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich
 • Kanada - kraj francuskojęzyczny
 • Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Francji i Krajach Frankofońskich
 • Święta we Francji
 • Telewizja francuskojęzyczna
 • Studiować we Francji 1
 • Studiować we Francji 2
 • Radio RFI
 • Konkurs dla uczniów szkół średnich - Juvenes Translatores 2014

 • PODRÓŻ PO FRANCJI


 • Zamorskie posiadłości Francji
 • Photographies - tourisme - France Paris

 • ROK SZKOLNY 2013/2014


 • Gry i quiz'y
 • "Indila Derniere Danse" cover by Gosia Priebe
 • "Amel Bient Le Droit A L'Erreur" cover by Gosia Priebe
 • "Vanessa Paradis Joe Le Taxi" cover by Gosia Priebe
 • Francuski - studia
 • Małgorzata Priebe, śpiewa piosenkę "Je t'aime"
 • Journal international
 • Matura z francuskiego
 • Spotkanie licealistów z wolontariuszkami z Hiszpanii i Armenii
 • VIII edycja konkursu FRANCOPHONIE POETIQUE "Moja podróż do Walonii"
 • IV Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Francji I Krajach Frankofońskich 2013/2014